Makijaż permanentny, zwany inaczej mikropigmentacją nie jest zabiegiem chirurgicznym i jako taki nie jest uznawany za zabieg medyczny. Są to zabiegi estetyczne związane z obszarem kosmetologii estetycznej, a jeszcze precyzyjniej ze specjalizacją w zakresie linergistyki. Zabieg mikropigmentacji brwi, oczu lub ust pozwala uzyskać niesamowite i trwałe efekty za stosunkowo niedużą cenę. Makijaż permanentny spod mojej doświadczonej ręki nie tylko poprawi twój wygląd zewnętrzny, ale pozytywnie wpłynie również na twoje poczucie własnej wartości i mocno podniesie poziom pewności siebie. Skąd to wszystko wiem? To proste. Zapytałam o to kilkaset zadowolonych z jakości mojej pracy klientek.


Na skróty:

1. Czy makijaż permanentny to zabieg dla Ciebie?

2. Które elementy twarzy możesz poddać korekcji lub udoskonaleniu za pomocą makijażu permanentnego w Myślenicach?

2.1 Makijaż permanentny brwi

2.1.1 Brwi metoda cienia

2.1.2 Brwi metoda piórkowa

2.1.3 Brwi metoda pudrowa

2.2 Makijaż permanentny oczu - kreski na oczach

2.3 Makijaż permanentny ust

3. Czym makijaż permanentny różni się od zwyczajnego tatuażu?

4. Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

4.1 Przed zabiegiem: Makijażu permanentnego brwi

4.2 Przed zabiegiem: Makijażu permanentnego kresi na oczach

4.3 Przed zabiegiem: Makijażu permanentnego ust

4.4 Inne zalecenia przedzabiegowe

5. Jak pielęgnować miejsca wykonania makijażu permanentnego po zabiegu?

6. Jak wybiera się kolor makijażu permanentnego?

7. Jak wygląda makijaż permanentny bezpośrednio po aplikacji? A jak będzie wyglądać po kilku tygodniach?

8. Jakie są przeciwwskazania do skorzystania z usług pracowni/gabinetu oferującego makijaż permanentny?

9. Gdzie najlepiej wykonać makijaż permanentny? Czym się kierować przy wyborze linergistki?

10. Czy makijaż permanentny jest wart moich pieniędzy?


Czy makijaż permanentny to zabieg dla Ciebie?

Makijaż permanentny to opcja, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom osób, które:

 • każdego dnia mają problem ze znalezieniem czasu na wykonanie porannego makijażu – poranek to czas, kiedy przed wyjściem z domu do pracy lub na uczelnię musisz zrobić milion różnych istotnych rzeczy, przygotować siebie na cały dzień, a czasami też pomóc w takich przygotowaniach innym członkom rodziny. Dzięki makijażowi permanentnemu twój wygląd staje się jednym z porannych zadań, którym możesz przestać się wtedy przejmować. Poranki będą łatwiejsze, przyjemniejsze, a ty zaoszczędzisz masę czasu.

 • chcesz wiedzieć ile czasu zaoszczędzisz? Jeśli poranny makijaż zajmuje ci obecnie 15 minut to rocznie poświęcasz tylko na tą jedną, poranną czynność 15 x 365 czyli aż 5475 minut. To są blisko 92 godziny albo prawie 4 pełne pełne doby!

 • mają swoje ustalone przyzwyczajenia związane z makijażem i nie zmieniają ich, nie kusi ich eksperymentowanie z produktami kosmetycznymi i odnalazły już swój wizerunek, z którym czują się najbardziej komfortowo – jeśli codziennie malujesz się tak samo, wiesz, czego chcesz i nie kusi cię eksperymentowanie, makijaż permanentny to świetna opcja na pozbycie się tego codziennego nużącego obowiązku

 • chcą wyglądać nienagannie w każdym momencie, bez względu na porę i czas poświęcony przygotowaniom – makijaż trwały wygląda perfekcyjne w każdym momencie twojego życia, o poranku, wieczorem, na imprezie i spotkaniu rodzinnym, bez względu na to, jak aktywnie spędzasz czas lub jakie są akurat warunki atmosferyczne - makijażowi permanentnemu niestraszny deszcz czy pot w gorące dni;

 • noszą okulary – makijaż oczu z okularami na nosie może być bardzo dużym wyzwaniem – jeśli nie nosisz szkieł kontaktowych, musisz zmierzyć się z dylematem, czy malować się w okularach, czy szukać sposobu, jak zrobić to po omacku... Po wykonaniu makijażu permanentnego ten problem znika zupełnie, a wada wzroku przestaje ograniczać twój świetny wygląd!

 • mają niesymetryczne lub niekształtne brwi, powieki lub usta – makijaż dobrany i wykonany w Nowej Hucie przez mistrza lub mistrzynię makijażu permanentnego poprawi twoją samoocenę i wygląd, więc już nigdy nie będziesz musiała się zastanawiać, co o twoich niedoskonałościach myślą inni ani próbować je zatuszować codziennie rano, kiedy wczesne wstawanie, by spędzić cenne minuty przed lustrem, to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. Czy nie lepiej napić się wtedy kawy?

 • Makijaż permanentny pozwala więc na zatuszowanie drobnych niedoskonałości elementów twarzy i oszczędzenie rano cennych minut, które codziennie pochłania ci wykonywanie makijażu tradycyjnego. Jestem przekonana, że znajdziesz o wiele lepsze zastosowanie dla uwolnionych zasobów czasu.

  Które elementy twarzy możesz poddać korekcji lub udoskonaleniu za pomocą makijażu permanentnego w Myślenicach?

  Makijaż trwały stosowany jest w celu korekcji defektów, a także podkreślenia albo wręcz udoskonalenia wyglądu wszystkich podstawowych elementów twarzy kobiety. Można wyróżnić kilka jego rodzajów:

  Makijaż permanentny brwi

  To najczęściej stosowany typ makijażu permanentnego. Mikropigmentację brwi można wykonać na dwa sposoby: metodą cieniowania i metodą piórkowania.

  Brwi metoda cienia
  polega na wypełnieniu pożądanym kolorem pigmentu pełnego obrysu brwi. Jest stosowana u osób, które mają słabo widoczne lub rzadkie włosy.

  Brwi metoda piórkowa
  polega na wypełnieniu makijażem permanentnym pojedynczych włosków na skórze, sprawdza się idealnie w przypadku nieregularnych i niepełnych brwi, wypełniając je i nadając im idealny kształt


  Brwi metoda pudrowa
  tzw. brwi OMBRE to nowoczesna, bardzo subtelna metoda polegająca na różnicowaniu odcienia pigmentu. Makijaż jest jaśniejszy u nasady, ciemniejszy na końcach przy jednoczeny pudorwaniu granic. Uzyskiwany efekt jest najbardziej zbliżony do naturalnego.

  Makijaż permanentny oczu - kreski na oczach

  To kolejny typ makijażu permanentnego. Polega na wykonaniu kreski na górnej powiece oka, rzadziej na dolnej. Dzięki takiemu umiejscowieniu makijażu trwałego otrzymujemy efekt pogrubienia i zagęszczenia rzęs. Ponadto wykonaną kreskę na powiekach można pogrubić, otrzymując efekt jak po wykonaniu makijażu eyelinerem, tylko trwalszy - i zawsze idealny! Już więcej nie drgnie ci ręka...

  Makijaż permanentny ust

  Mistrz lub mistrzyni makijażu permanentnego może wykonać cudownie wyglądający i zawsze estetyczny makijaż także na ustach. W zależności od efektu, jakiego oczekujesz, mikropigmentacja może służyć do wyrysowania konturu ust, wycieniowania ich lub całkowitego wypełnienia pigmentem. Makijaż permanentny ust, zwłaszcza ten wykonany w mojej pracowni w Myślenicach, jest niezauważalny, a niesamowicie poprawia efekt wizualny ust. Panie, które zdecydowały się na zabieg w mojej pracowni deklarują także, że po zabiegu poprawiło się ich samopoczucie, poczucie atrakcyjności i pewności siebie. Ich życie stało się lepsze!

  Czym makijaż permanentny różni się od zwyczajnego tatuażu?

  Makijaż permanentny czy mikropigmentacja to nie to samo, co tatuaż. Najważniejszą różnicą, która definiuje odrębność obu zabiegów, jest głębokość na jakiej wykonywanie są nakłucia. W przypadku prawdziwego tatuażu jest to wprowadzanie barwnika, aż na głębokość skóry właściwej. To warstwa skóry, która się nigdy nie wymienia, dlatego tatuaże pozostają widoczne do końca życia, a nie schodzą wraz ze złuszczającym się naskórkiem po jakimś czasie. W przypadku makijażu permanentnego barwnik wprowadza się do niższych warstw naskórka. Jest to warstwa skóry, z której znacznie łatwiej jest usunąć pigment, gdyby zaistniała taka potrzeba oraz przede wszystkim warstwa, która w powolnym, ale naturalnym procesie odbudowy naskórka zmienia się na nową. Mimo że całkowite złuszczenie się naskórka razem z makijażem permanentnym trwa nawet do pięciu lat, makijaż w końcu znika. Taki właśnie makijaż można wykonać w mojej pracowni w Myślenicach.

  Kolejną różnicą między makijażem trwałym, a tatuażem są barwniki użyte w tym celu. W przypadku mikropigmentacji są to barwniki całkowicie naturalne, a przede wszystkim zupełnie nieuczulające (choć dla pewności przed wykonaniem makijażu permanentnego zawsze robi się próby alergiczne). W mojej pracy używam najwyższej jakości certyfikowanych barwników, atestowanych na terenie Unii Europejskiej i produkowanych przez firmę BioPigments w laboratoriach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. To jedne z najlepszych i najbezpieczeniejszych barwników na światowym, a nie tylko europejskim rynku. Z kolei w przypadku tatuażu są to oczywiście także certyfikowane barwniki, ale o innym składzie chemicznym. Choć więc na pierwszy rzut oka obie procedury mogą wydawać się podobne, to są między nimi bardzo istotne różnice.

  Samo urządzenie, którym wykonuje się oba te zabiegi, także się różni. Kluczową różnicą jest grubość igieł użytych do wykonania makijażu permanentnego. Ze względu na fakt użycia pojedynczej, bardzo cienkiej igły, mistrz lub mistrzyni makijażu permanentnego jest w stanie wykonać bardzo naturalnie i subtelnie wyglądający makijaż, który będzie widoczny na skórze przez długi czas, znacznie jednak krócej niż tatuaż.

  Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

  Wstępne zalecenia oraz prośbę o zapoznanie się z ich szczegółami na tej stronie internetowej otrzymasz już podczas telefonicznej rezerwacji terminu. Zastosowanie się do zaleceń przedzabiegowych podnosi bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Naprawdę warto się do nich stosować. Poniższa lista to moje własne opracowanie wynikające z wiedzy i doświadczenia. To owoc już ponad 11-letniej pracy zawodowej i zabiegowej oraz kilkudziesięciu szkoleń i warsztatów, w których brałam udział, a które prowadzili mistrzowie makijażu permanentnego z Polski i świata.

  W przypadku makijażu permanentnego brwi

 • Nie należy ich w żaden sposób regulować przez minimum 2-4 tygodni przed zabiegiem. Dzięki temu mistrz lub mistrzyni makijażu permanentnego będzie mogła dobrać najlepszą dla twojej twarzy i oczu linię brwi.

 • Miesiąc przed i miesiąc po zabiegu wykonania makijażu trwałego nie należy używać odżywek na porost rzęs, aby nie przyspieszyć pozbywania się barwnika, które mogłoby sprawić, że konieczność powtórzenia procedury pojawi się wcześniej niż jest to zalecane i praktykowane.


 • Na 24 godziny przed terminem zabiegu złuszczamy naskórek okolic brwi za pomocą delikatnego peelingu. Jeśli skóra w tym miejscu jest przesuszona nakładamy maseczkę nawilżającą.

 • Od wykonanej henny również należy zachować bezpieczny odstęp minimum 3-5 dni. Pamiętaj o tym planując wizytę w gabinecie kosmetycznym.


 • Przed zabiegiem mikropigmentacji kreski na oczach

 • Przed makijażem permanentnym oczu: przy skłonnościach do opuchnięć i przy wrażliwych powiekach przed zabiegiem warto zastosować homeopatyczne kapsułki z arniki lub tabletki ziołowe z wyciągu nasion kasztanowca. Są to preparaty stosowane w profilaktyce i leczeniu obrzęków.

 • Jeśli poddasz się zabiegowi henny rzęs, makijaż trwały możemy wykonać najwcześniej 3-5 dni później.

  Przed zabiegiem makijażu permanentnego ust

 • 3 dni przed i 3 dni po zabiegu należy przyjmować 2x na dobę preparat antywirusowy np. Heviran 800 w celach profilikatyki przeciw opryszczce. Jest to jeden z efektów nieporządanych po mikropigmentacji, wynikający z krótkotrwałego osłabienia funkcji skóry w obszarze ust. Leki antywirusowe wymagają posiadania recypty dlatego warto wizytę u lekarza zaplanować na min. 5-7 dni przed terminem zabiegu. To ważne zalecenie przedzabiegowe ponieważ wystąpienie opryszczki może istotnie wpłynąć negatywnie na trwałość i jakość uzyskanego efektu.

 • Inne zalecenia przedzabiegowe

 • Przed każdym wykonaniem makijażu permanentnego trzeba być przede wszystkim wypoczętym i wyspanym. W innym przypadku może się zdarzyć, że skóra, na której będzie wykonywany makijaż permanentny, będzie opuchnięta lub w inny sposób zniekształcona, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wizualny efekt trwałego makijażu.

 • Skórę niezależnie od miejsca wykonywania mikropigmentacji należy wcześniej nawilżać preparatami proponowanymi przez mistrza lub mistrzynię makijażu permanentnego. Ona wie najlepiej, jak przygotować płótno pod arcydzieło, jakim będzie makijaż na twojej skórze.

 • To nie zawsze oczywista informacja, ale na wykonywanie makijażu permanentnego należy przyjść bez codziennego makijażu. Dzięki temu mistrz lub mistrzyni makijażu trwałego będzie mogła najlepiej dobrać kolory i kształt makijażu, który zostanie wykonany i nie wprowadzi jej w błąd makijaż wykonany samodzielnie przez klientkę, choćby był on również mistrzowsko wykonany. Oszczędzi wam to również czas, które w innym wypadku należałoby poświęcić na demakijaż. Ten jeden raz trzeba wyjść z domu z twarzą w jej naturalnym stanie!

  Jak pielęgnować miejsca wykonania makijażu permanentnego po zabiegu?

  Miejsce na twarzy, gdzie został wykonany makijaż permanentny po kilku dniach od zabiegu zacznie się delikatnie złuszczać. To proces całkowicie naturalny. Nie należy się nim przejmować, jeśli nie trwa długo lub nie obejmuje większego obszaru niż ten, na którym wykonano makijaż permanentny. Skórę po mikropigmentacji należy regularnie nawilżać oraz przez miesiąc od wykonania makijażu nie należy jej przesuszać na słońcu, narażać na nadmierne działanie promieni UV (opalać się czy korzystać z solarium), nie należy też stosować na niej peelingów ze względu na szybsze pozbywanie się warstwy naskórka, w której został umieszczony barwnik. Niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować utratą walorów estetycznych makijażu. Skórę po makijażu permanentnym należy myć przez pewien czas jedynie wodą, bardzo delikatnym mleczkiem do twarzy lub tonikiem na bazie wody (nie alkoholu!). W niektórych przypadkach pigment ulega naturalnemu rozjaśnieniu w okresie kilku do kilkunastu dni od zabiegu. Staje się nawet do 50% jaśniejszy.

  Jak wybiera się kolor makijażu permanentnego?

  Kolor makijażu trwałego dobiera, zgodnie z rodzajem karnacji klienta, mistrzyni makijażu permanentnego. Najważniejszą cechą makijażu trwałego jest jego naturalność. Taki makijaż będzie wyglądał dobrze w połączeniu z dodatkowymi kosmetykami kolorowymi, ale także samodzielnie, w sytuacjach, kiedy makijażu kolorowego nie nakładamy, dlatego ważne jest, żeby jego kolor nie różnił się znacznie od wyjściowego koloru ust, brwi czy rzęs. Jedynym przypadkiem, kiedy jest inaczej, jest makijaż powiek, kiedy to kreska rysowana na linii rzęs jest najczęściej bardzo ciemnego koloru, gdyż zastępuje eyeliner, a nie tylko podkreśla naturalne cechy urody danej osoby. Ponadto kolor barwników dobiera się do odcienia cery klienta – na twarzy o odcieniu chłodnym używa się chłodnych w odcieniu barwników, a na ciepłej twarzy – ciepłych barwników, by efekt wyglądał naturalnie i by nie pojawił się kontrast, który od razu zdradzi, że to makijaż, a nie naturalne piękno twarzy.

  Linergistce powierzasz zaufanie w kwesti doboru koloru mikropigmentacji do odcienia skóry klientów. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę wybierając osobę linergistki, w której ręce oddasz swoją urodę. Dobór koloru to bardzo trudna sztuka wymagająca wprawy, doświadczenia i przynajmniej szczypty poczucia estetyki. Takie połączenie wartości znajdziesz wyłącznie w renomowanych gabinetach i pracowniach o długoletniej obecności na rynku i nienagannej opinii wśród klientów.

  Jak wygląda makijaż permanentny bezpośrednio po aplikacji? A jak będzie wyglądać po kilku tygodniach?

  Makijaż trwały bezpośrednio po aplikacji ma bardzo intensywny kolor. Ale niech cię to nie niepokoi. To zupełnie naturalne i nie należy się tym początkowym wyglądem przejmować, bo z czasem ulegnie on złagodzeniu i będzie wyglądać bardziej naturalnie.

  Mistrz lub mistrzyni makijażu permanentnego Permanentna.pl dobrze wie, co robi, podkreślając elementy twojej twarzy i jej walory. Kolor makijażu trwałego po dwóch lub trzech tygodniach od aplikacji znacznie zblednie, osiągając naturalny kolor właściwy i pożądany. Po około miesiącu, w terminie ustalonym z osobą wykonującą makijaż permanentny, należy wykonać zabieg korekcyjny. Jego zadaniem jest wyrównanianie naturalnie pojawiających się niedoskonałości i utrwalenie pigementu poprzez zwiększenie jego stężenia w skórze. Aby barwnik był rozłożony jednolicie, należy w niektórych miejscach poprawić makijaż. Nie należy się martwić, że skoro super makijaż wymaga poprawek, to nie został wykonany prawidłowo - poprawki są koniecznym elementem całego procesu, a ich celem jest sprawienie, byś mogła się cieszyć nienagannym makijażem i idealnym efektem jak najdłużej.

  Po tym czasie makijaż permanentny utrzymuje się we właściwej formie przez kilkanaście miesięcy, nawet do kilku lat, stopniowo blednąc, tym razem równomiernie. Zaleca się poprawianie makijażu i ponowne mikropigmentacje po okresie tych kilkunastu miesięcy, kiedy uznamy, że efekt zmniejszył się na tyle, że jest już dla nas niezadowalający. Warto wtedy skorzystać z opcji odświeżenia makijażu, która jest znacznie tańsza od zabiegu głównego.

  Jakie są przeciwwskazania do skorzystania z usług zakładu oferującego makijaż permanentny?

  Jest kilka przypadków, kiedy ze względów zdrowotnych wykonywanie makijażu permanentnego jest wykluczone. Są to:

 • nieleczona cukrzyca,
 • przyjmowanie leków sterydowych - które mogą spowodować znacznie utrudnione gojenie się makijażu,
 • bielactwo - makijaż permanentny może spowodować zaostrzenie choroby,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwdepresyjnych,
 • choroby siatkówki i rogówki oka - ponieważ to bardzo bliska okolica makijażu,
 • anemia,
 • hemofilia - która może znacznie wydłużyć proces gojenia,
 • z opryszczką w fazie aktywnej lub chorujących na często powracające opryszczki,
 • łuszczyca - makijaż permanentny może sprawić, że uaktywni się lub pogorszy,
 • osoby przyjmujące antybiotyki lub z aktywnymi infekcjami skóry (grzybiczymi, wirusowymi lub bakteryjnymi) lub dróg oddechowych powinny wstrzymać się z wykonaniem makijażu permanentnego do czasu wyleczenia choroby,
 • osoby w ciąży oraz karmiące piersią, w trosce o niezakłócony rozwój dziecka także powinny tymczasowo zrezygnować z makijażu trwałego.

  Gdzie najlepiej wykonać makijaż permanentny? Czym się kierować przy wyborze linergistki?

  Najlepszym miejscem do wykonania makijażu trwałego będzie gabinet lub jeszcze lepiej pracownia specjalizująca się w tego rodzaju zabiegach estetycznych. Osiągnięcie mistrzowskiego poziomu umiejętności w dziedzinie mikropigmentacji wymaga wieloletniej wprawy, szlifowania umiejętności praktycznych i estetycznych oraz ciągłego podnoszenia kwalifikacji i kompetencji podczas szkoleń prowadzonych przez najwybitniejsze postacie świata linergistów. Takie zaangażowanie czasu, energii i pieniędzy wymaga pasji i miłości oraz sporej dozy talentu. Owoce pracy profesjonalisty to przede wszystkim dobra opinia dotychczasowych klientów oraz liczba certyfikatów ukończonych szkoleń. Nie ma innej drogi do mistrzostwa niż ciężka praca i ciągła nauka.

  Zwróć szczególną uwagę na to, czy czujesz się komfortowo w miejscu, do którego trafiłaś. Istotne jest też czy kontakt z osobą wykonującą makijaż permanentny jest bezproblemowy i czy odpowiada ona na wszystkie twoje pytania. Nie bój się ich zadawać – to w końcu twoja twarz i usługa wykonywana dla ciebie, dla twojego komfortu i twojej satysfakcji! To bardzo ważne, żeby się dobrze czuć w miejscu i z osobami, którym powierzamy w pewnym sensie nasz wygląd na najbliższy czas, w zamierzeniu najczęściej bardzo długi. Zwróć też uwagę na higienę i warunki sanitarne panujące w zakładzie wykonującym makijaż permanentny. Wszystko powinno być idealne, a igły użyte do wykonywania makijażu permanentnego – jednorazowe ze względu na ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi w przeciwnym przypadku. Zaufaj swojej intuicji i pamiętaj, że najczęsciej „tanio” nie idzie w parze z „dobrze”. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – poproś o ich rozwianie mistrzynię makijażu permanentnego, na której usługi się decydujesz. Jeśli czujesz, że odpowiedź może nie być szczera lub wystarczająco konkretna, rozważ inne miejsce i inną osobę. Ufaj swojej intuicji.

  Czy makijaż permanentny jest wart moich pieniędzy?

  Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, ile rocznie pieniędzy wydajesz na kosmetyki? A na jaką kwotę wyceniasz 15 minut swojego czasu dziennie, codziennie, który do tej pory poświęcałaś na poranny makijaż? Kiedy pomyślisz o tym, ile czasu faktycznie zaoszczędzisz po wykonaniu makijażu trwałego, przestaniesz się dłużej wahać. Tylko pomyśl - dodatkowe 15 minut codziennie to jak już wcześniej wyliczyłam aż 92 godziny rocznie. Korzyść jest potrójna. Oszczędzasz pieniądze i czas, a nadal, niezmiennie wyglądasz jak milion dolarów tuż po wstaniu z łóżka. Wartość sama w sobie i nie do podważenia.

  Czy kiedykolwiek przeszło ci przez myśl, że twój rozmówca, szefowa w pracy lub ważny partner biznesowy, z którym chcesz nawiązać współpracę, mógłby podjąć decyzję o tobie na podstawie między innymi twojego wyglądu? Czy kiedykolwiek ta myśl cię stresowała lub powodowała niepokój? Makijaż permanentny poprawi twoją samoocenę i codzienne samopoczucie. Nie będziesz musiała się przejmować swoim makijażem przez najbliższych kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat. Nawet nie wiesz, jak bardzo zmieni się twoje nastawienie do samej siebie i twojego otoczenia. Każda z ponad 1000 obsłużonych klientek Permanentna.pl jest zadowolona z podjętej decyzji i wyboru mojej osoby jako linergistki wykonującej zabieg.